WEBINAR: CUMHURİYET'İN BİLİM İNSANLARI // BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ VE TIBBİ LABORATUVAR

Değerli Meslektaşlarımız,

Cumhuriyet ülkemiz için, halkımız için kutsaldır. Bu kapsamda, ulusal kongremizi hep Cumhuriyet’in kurulduğu 29 Ekim’e denk getiriyorduk.  Ne var ki, daha önce de açıkladığımız gibi, bu yıl pandemi nedeniyle yapamadığımız Ulusal Kongremizi 18-20 Aralık 2020 tarihinde bir sanal kongre olarak yapacağız. 29 Ekim’de ise hem Gazi Mustafa Kemal’in “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayacağımız, hem de tıbbi laboratuvarları özellikle yakın gelecekte derinden etkileyecek olan bilişim teknolojisindeki gelişmeleri tartışacağımız bir etkinlik düzenliyoruz.

Etkinlik iki oturumdan oluşuyor. İlkinde Cumhuriyet Bayramımız ile ilişkili gördüğümüz, ya da bir bakıma Kurtuluş Mücadelemizin erken müjdecisi olan Çanakkale Zaferimiz üzerine ABD’deki ünlü bilimcimiz, Cumhuriyet’in yetiştirdiği bilim adamı, Prof. Miral Dizdaroğlu konuşacak.

İkinci oturum ise genel olarak tıbbı, özel olarak tıbbi laboratuvarları şimdiden etkilemeye başlayan ve ileride çok daha büyük etki potansiyeline sahip bilişim teknolojisi üzerine olacak.

Sizleri hem 29 Ekimde yapacağımız ve içeriğini aşağıda verdiğimiz uzaktan eğitim etkinliğine, hem de 18-20 Aralıkta yapacağımız Ulusal Biyokimya Kongresi’ne (https://www.biyokimyakongresi.org/)  katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Doğan Yücel
Türk Biyokimya Derneği Başkanı
Yönetim Kurulu adına

Önemli Not: Etkinliğe kaydolan herkese Miral Dizdar Hoca’mızın TÜBA Yayınlarından çıkan “Gelibolu’da Bir Bilim Adamı” başlıklı kitabı PDF olarak gönderilecektir.

Webinar kaydını izlemek için tıklayınız.

1. OTURUM: CUMHURİYET’İN BİLİM İNSANLARI

Oturum Başkanı: Doğan Yücel

Gelibolu Yarımadası’nda Bir Bilim Adamı

Miral Dizdaroğlu

NIST Fellow, Biomolecular Measurement Division

National Institute of Standards and Technology

 

2. OTURUM: BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ VE TIBBİ LABORATUVAR

Oturum Başkanı: Muhittin A. Serdar

Yapay Zeka Nedir, Ne Değildir?

Ebru Akçapınar Sezer

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Başkanı

 

Yapay Zeka Çağında ve Gelecekte Laboratuvar Tıbbı

Hikmet Can Çubukçu

Mareşal Çakmak Devlet Hastanesi, Erzurum

 

Klinik Laboratuvar Süreçlerini Kolaylaştırıcı Bilgi Teknolojileri: Onay Destek Sistemleri ve Diğer Ara Yazılım Uygulamaları

Deniz İlhan Topçu

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı